Translate

czwartek, 21 kwietnia 2016

O przyjaźni i jaźni ogólnie !

O przyjaźni na emigracji - czyli Polak Polakowi ...... Hehehe.                                          Post został napisany w ramach projektu Klubu Polki na Obczyźnie.    Wiem ze większość mnie zbeszta ale to mój blog i pisze co chce ! Przyjaźń na obczyźnie nie istnieje- nie ma szans , ten kto jeszcze w to wierzy niech lepiej zgubi klapki , bajać to my a nie nas i radzę zakupić podusie na tyłeczek bo bedzie bolało ! Za granicami naszego pięknego kraju niestety jest tak ze Polak Polaka nie znosi ! A juz wogule jesli ten pierwszy ma lepiej ohoho to dopiero świnia jak on tak moze , nie ważne ze zapieprza na zmywaku na dwie zmiany a na trzecia chodzi do szkoły , nie liczy sie ze jest dobrym człowiekiem - napewno kradnie , kłamie i manipuluje bo przecież z kad inaczej miał by mieć takie pikne audi ! Tak, tak przeciesz kto ma leprze audi ten napewno wiecej nakradł ! Nigdy nie rozumiałam fenomenu polskiej mentalności o której przez te wszystkie lata zdążyłam juz sie przekonać wielokrotnie . Całe szczęście przyjechałam do Szwecji w innych czasach i z tych innych lepszych czasów mam kilku znajomych , ludzi którzy przez lata nie odeszli , którzy patrzą w podobny sposób na świat , których nie obchodzi zawartość mojego portfela ani garażu ! Bo wiecie co nie mam audi! Przez te wszystkie lata było tez wiele osób ktore znajomość udawały z rożnych powodów , czasem to było tłumaczenie pism , czasem opieka nad dziećmi w razie potrzeby , czasem coś innego ale te osoby jak szybko sie pojawiły tak szybko zniknęły , za mało mogliśmy im dać - zreszta takim zawsze jest mało ! Prawdziwe przyjaźnie zostawiłam za sobą w Pl one nadal trwają mimo ze maja 100 lat i dzieli nas 1000 km , mimo ze ludzie tam żyją raz lepiej raz gozej , mimo ze nie maja kasy , mimo ze widujemy sie tylko z okazji ślubów , urodzin , pogrzebów . Ci ludzie sa nieodmiennie i zawsze bedą w moim sercu . O takiej przyjaźni wolała bym dziś pisać zeby nie wyjsć na zgorzkniała jędze ale niestety projekt jest z gola inny a to jest mój blog i moje zdanie wyrobione przez lata emigracji ! Jedynym odstępem od tej reguły jest nasz klub , ( klub Polki na obczyźnie ) gdzie całkiem obce osoby bezinteresownie poradzą , pomogą , podadzą rękę . Tak trzymać dziewczyny , uwielbiam was i każdego dnia jestem wdzięczna ze was mam ! Dziekuje !                          Ps. 

PRZYJACIELE

 

Nie masz teraz prawdziwej przyjaźni na świecie;

Ostatni znam jej przykład w oszmiańskim powiecie.

Tam żył Mieszek, kum Leszka, i kum Mieszka Leszek.

Z tych, co to: gdzie ty, tam ja, - co moje, to twoje.

Mówiono o nich. że gdy znaleźli orzeszek,

Ziarnko dzielili na dwoje;

Słowem, tacy przyjaciele,

Jakich i wtenczas liczono niewiele.

Rzekłbyś; dwójduch w jednym ciele.

 

O tej swojej przyjazni raz w cieniu dąbrowy

Kiedy gadali, łącząc swojo czułe mowy

Do kukań zozul i krakań gawronich,

Alić ryknęło raptem coś koło nich.

Leszek na dąb; nuż po pniu skakać jak dzięciołek.

Mieszek tej sztuki nie umie,

Tylko wyciąga z dołu ręce: "Kumie!"

Kum już wylazł na wierzchołek.

 

Ledwie Mieszkowi był czas zmrużyć oczy,

Zbladnąć, paść na twarz: a już niedźwiedź kroczy.

Trafia na ciało, maca: jak trup leży;

Wącha: a z tego zapachu,

Który mógł być skutkiem strachu.

Wnosi, że to nieboszczyk i że już nieświeży.

Więc mruknąwszy ze wzgardą odwraca się w knieję,

Bo niedźwiedź Litwin miąs nieświeżych nie je.

 

Dopieroż Mieszek odżył... "Było z tobą krucho! -

Woła kum, - szczęście, Mieszku, że cię nie zadrapał!

Ale co on tak długo tam nad tobą sapał.

Jak gdyby coś miał powiadać na ucho?"

"Powiedział mi - rzekł Mieszek - przysłowie niedźwiedzie:

Że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".9 komentarzy:

 1. Podpisuję się pod tym rękami i nogami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość moich przyjaciół, i to takich przez duże "P" to obcokrajowcy. Poznani gdzieś na drodze po świecie.
  A co do unikania Polaków za granicą - niestety się zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkam we Wloszech od 10 lat i od conajmniej 8 lat mam 4 przyjaciolki polki tu, na dobre i na zle. Kazda z nas ma swoje zycie, kazda ma inna sytuacje rodzinna i finansowa, ale wspieramy sie, pomagamy sobie i jeszcze nie spotkalam sie z zawiscia. Choc zdazyly mi sie rowniez opisane w artykule osoby. Jednakze przyjazn na obczyznie istnieje i jest mozliwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogólnie nic konkretnego z tego wpisu nie wynika, ale jak podkreśla Autorka to jej blog... chociaż publikując coś w Internecie wypadałoby chociaż zapoznać się z zasadami ortografii i interpunkcji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ogólnie nic konkretnego z tego wpisu nie wynika, ale jak podkreśla Autorka to jej blog... chociaż publikując coś w Internecie wypadałoby chociaż zapoznać się z zasadami ortografii i interpunkcji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mieszkam w Irlandii i obserwuje to samo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Również się pod tym podpisuję. Nie ma przyjaźni na obczyźnie. Oczywiście są wyjątki ale... To są wyjątki. I jeszcze o jednym warto pamiętać. Swój swojemu (Polak Polakowi) nie pomoże a przeciwnie.
  Wydawało mi się, że to tylko tak z nami Polakami ale nie. Mam znajomych z Bułgarii, którzy pracują tu u Bułgara. Ten ich wykorzystuje jak się da. W kontrakcie mają 40 godz tyg ale tyrają 10 extra i za to nie dostają kasy. W zasadzie zero życia prywatnego bo to uzależnione od "szefa". Który zamiast pomóc bo przecież są z tego samego kraju to jeszcze wykorzystuje bo wie, że może bo nie mają innej pracy.
  Ci których podziwiam to ludzie z Iraku itp. Oni się trzymają razem i jeden drugiemu pomaga.
  Powinniśmy się wiele uczyć od nich. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chyba żyję na innej planecie, ponieważ wiele razy doświadczyłam bezinteresownej, prawdziwej przyjaźni od moich rodaków. chyba powiedziałabym, ze w ogole przyjaźń, jest zjawiskiem dosyć rzadkim, i czasami ludzie zażyłą znajomośc mylą z przyjaźnią. Mam nielicznych , lecz prawdziwych przyjaciół Polaków (od ponad 20 lat!) i "nie - Polaków". Na to nie ma reguły, ważne jakim jest kto czlowiekiem, a narodowość to sprawa drugorzędna.. Pozdrowienia z Belgii

  OdpowiedzUsuń